Keda see küsimus puudutab?

Töötad Soomes või vaheldumisi Eestis ja Soomes?

Kuigi Sul on töösuhe korraga nii Soomes kui ka Eestis, laieneb Sulle vaid ühe riigi sotsiaalkindlustus.

Minnes Soome tööle, saad tavaliselt samaväärse kindlustuse, nagu on kõikidel Soome töötajatel. Kui Sinu tööandja on aga Eestist, tähendab see, et oled lähetatud töötaja ning kindlustatud Eestis.

Oma pensioniraha kogud Sa vaid ühes riigis ja sotsiaalkindlustushüvesid (nt raha haiguspäevade eest) saad samuti selle riigi seaduste järgi, kus maksad makse.

Kui Sul on tööandjaid kahes või enamas riigis, peavad nad Sinu sotsiaalkindlustusmaksed maksma ühte kohta. Sa pead seda kindluse mõttes ise jälgima, sest valesti kantud maksed on Sinu jaoks kadunud raha.

Topeltmaksude maksmine ei anna topeltkindlustust, vaid võib hoopis raskendada kindlustushüvede kasutamist. Valesti saadud hüved võidakse Sinult hiljem tagasi nõuda.

Töötades kas ainult Soomes või korraga Eestis ja Soomes (ühe või mitme tööandja juures), on igal juhul tark tutvuda oma sotsiaalkindlustusest tulenevate õiguste ja hüvedega.

Anna oma töösuhetest kindlasti teada oma elukohamaa ametiasutusele, kes selgitab välja, mis riigi sotsiaalkindlustuse alla kuulud ja kuhu tuleb maksta maksud. Eestis on selleks asutuseks Sotsiaalkindlustusamet ja Soomes Eläketurvakeskus.